Przedstawiam sprawozdanie z warsztatów języka angielskiego, które były zorganizowane w okresie od 10 marca do 19 maja 2025 r. i finansowane były przez CIL Podolany.
Na warsztaty złożyło się10 spotkań po 2 godziny, w każdy poniedziałek w tym okresie. Początkowo zajęcia odbywały się w Sali Rady Osiedla Podolany, a następnie pani Dyrektor ZSP nr 15 zaproponowała salę 101 w Szkole, salę, wyposażoną w tablice i monitor, co znacznie poprawiło warunki nauki. Do warsztatów zgłosiło się 13 osób oraz 8 osób na liście rezerwowej. Zgodnie z założeniami miały to być warsztaty na poziomie „podstawowym +”. Po wstępnej ocenie przez lektorkę w formie testu i deklaracji znajomości języka – że żadna ( w mniejszości ) lub słaba – ustalono, że warsztaty będą na poziomie „podstawowym” i nastawione na zdobycie podstawowych umiejętności w zakresie mówienia. W praktyce poziom uczestników jest zróżnicowany. Dwie osoby zrezygnowały, a miejsca te zajęły osoby z listy rezerwowej. Przyjęto zasadę, że w razie nieobecności, będą zapraszane osoby z listy rezerwowej. W efekcie w warsztatach wzięło udział 17 osób.
Zajęcia rozpoczęły się od poznania liter alfabetu i ich wymowie, literowania słów, liczebniki i liczebniki porządkowe, stosowanie w formie podania daty urodzenia, następnie znajomość podstawowych angielskich skrótów międzynarodowych, zegar i słownictwo związane z określaniem czasu i tworzenie zdań z ich użyciem, nazwy miesięcy i dni tygodnia i tworzenie zdań w czasie teraźniejszym z ich użyciem, nazwy świąt międzynarodowych, pory roku, i nazwy pór dnia, słownictwo związane z pogodą, czas teraźniejszy i zaimki i stosowanie w praktyce, nazwy podstawowych mebli w kuchni i w mieszkaniu. Zajęciom towarzyszyły zadania domowe i obowiązek codziennego uczenia się słówek, by cokolwiek zacząć mówić na określony temat. Zadania pisemne były weryfikowane słownie i pisemnie na tablicy na kolejnym spotkaniu.
Efekty i nauka w znaczącej mierze zależne są od regularnej obecności na warsztatach i nauce domowej – odrabianiu zadań i nauce słówek na określony temat. Każda nieobecność powoduje braki.
Uwagi: Warsztat języka angielskiego cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród seniorów a zdobycie podstawowych umiejętności w zakresie mówienia wymaga dłuższego czasu i indywidualnej pracy w domu. Bez tego nie ma efektów, podobnie jak nieobecności na kolejnych warsztatach. Nowoczesne metody nauki języków obcych w ogóle, polegają od początku, od startu warsztatów na mówieniu, na przełamywaniu barier.
Jako organizator warsztatów, składam wyrazy uznania dla Seniorów za podjęcia trudu nauczenia się języka angielskiego i mimo trudności podążania za lektorem.
Serdeczne podziękowania składam kierownictwu i wszystkim osobom z Centrum Inicjatyw Lokalnych na Podolanach za sfinansowanie pierwszej części warsztatów językowych, co pozwoliło wcześnie, już w marcu rozpocząć lekcje. W międzyczasie (niestety, dopiero z końcem marca) pojawiły się nowe konkursy w ramach których Fundacja Szansa w Poznaniu jako operator i Klub Seniora Podolany jako organizator uzyskały następne finansowanie kolejnych warsztatów do końca roku. Przewidujemy kontynuacje warsztatów językowych.
Zajęcia były prowadzone przez lektorkę – panią Małgorzatę Tomaszewską.
Barbara Kubiak-Sobczak, organizator i koordynator warsztatów językowych