Aktualności Rekreacja

Tour de Pologne 2023 na Podolanach!

Dziękujemy kibicom na trasie Tour de Pologne 2023! 
Trasa biegła ze Strzeszyna do Suchego Lasu ulicami od Koszalińskiej,  Biskupińską i Sucholeską poprzez Obornicką w Suchym Lasie w kierunku Moraska.

Trasa: Trasa 80. Tour de Pologne została zaprezentowana – Aktualności | Sport | Poznan.pl (www.poznan.pl)

Kolarze wystartowali z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie dzień wcześniej odbyła się oficjalna prezentacja drużyn biorących udział w 80. Tour de Pologne w 2023 roku odbywa się od 29 lipca do 4 sierpnia. Tour de Pologne to największy wyścig kolarski w Europie Środkowo-Wschodniej, jedyny należący do elitarnego cyklu UCI WorldTour. 

Wyścig ten wrócił do Wielkopolski po 16 latach. Poprzednio zawitał do Poznania dwa lata z rzędu – w 2006 i 2007 roku. Wówczas meta etapu usytuowana był na ul. Baraniaka, przy jeziorze Maltańskim. W Poznaniu była meta jednego etapu oraz start kolejnego przy okazji 1. Tour de Pologne w 1928 roku. Później kolarze finiszowali lub startowali w stolicy Wielkopolski jeszcze piętnaście razy. 

W 2023 roku swój jubileusz (80 lat) obchodzić będzie nie tylko Tour de Pologne, ale także  Automobilklub Wielkopolski (100 lat), na którego terenie zakończy się pierwszy etap wyścigu. Po raz 30. wyścig będzie organizował Czesław Lang. 

Udział miasta i regionu w wydarzeniach sportowych o międzynarodowej renomie, a do takich należy Tour de Pologne, to przede wszystkim wzmacnianie marki miasta. Przynosi one także wymierne korzyści gospodarce lokalnej, szczególnie turystyce. Doświadczenia z innych imprez sportowych, takich jak choćby maraton, zawody triathlonowe, czy kolarskie Grand Fondo, wskazują, że ich uczestnicy, ale także kibice chętnie korzystają z bogatej oferty noclegowej i gastronomicznej oraz atrakcji turystycznych Poznania. 

Organizatorem Tour de Pologne UCI World Tour jest Lang Team Sp. z o.o., które będzie współpracować z Miastem Poznań, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Starostwem Powiatowym oraz Automobilklubem Wielkopolska.

źródło: 80. Tour de Pologne wystartuje w Poznaniu – Aktualności | Sport | Poznan.pl (www.poznan.pl)

Skip to content