Aktualności Klub Seniora

Seniorzy z wizytą na wystawie “Multisensoryczny Van Gogh”

18 stycznia 2024 roku, 30. osobowa grupa seniorów Z Klubu Seniora Podolany wraz z Przew. Zarządu Osiedla Panią Elżbietą Sobkowiak i Przew. Rady Osiedla, Panem Jarosławem Południkiewiczem, zwiedziła multisensoryczną wystawę – Van Gogh, która gości w Poznaniu.
Wystawa zlokalizowana jest w Hali nr 1 na terenie MTP w dwóch salach. W pierwszej sali obejrzeliśmy 21 kopii prac artysty ze szczegółówymi opisami dotyczącymi techniki oraz okoliczności i daty powstania każdego obrazu.
Prace ułożone zostały w chronologiczny sposób, co pozwalało poznać  psychologiczny portret autora. W tej części wystawy mogliśmy korzystać z auto przewodników udostępnionych za pomocą kodu QR.

W drugiej sali oglądaliśmy prezentację prac  Vincenta Van Gogha, gdzie zastosowano najnowszą technologię Digital Art. 360. To najbardziej innowacyjna forma doświadczania sztuki, stosowana w sztuce od niedawna, polegająca na wyświetlaniu obrazów w wielkoformatowym kształcie. Siedząc na pufach i siedziskach zanurzyliśmy się w świecie artysty, w jego pracach. Prezentowano całe prace oraz detale, kolorystykę, przedmioty oraz fakturę obrazów na ekranach o powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych. Niezwykłość odbioru to również idealnie dobrana muzyka, od poważnej, czasami groźnej i ponurej, do lżejszej przy wyświetlaniu pogodnych obrazów. Była to muzyka m.in. Bethovena, Chopina. Prezentacji towarzyszyły fragmenty listów Van Gogha do młodszego brata Theo czytane przez aktora Roberta Gularczyka. Dowiadujemy się z nich, że Theo był powiernikiem i używając obecnego słownictwa, sponsorem i opiekunem Vincenta. Należy zauważyć, ze Vincent napisał ok. 600 listów do swego brata, w których pisał o swojej chorobie psychicznej, o trudnościach, nieudanych miłościach, o nadziejach, o swoich poglądach artystycznych. Z listów wyłania się obraz utalentowanego, niespełnionego artysty. Geniusz, który nie wykorzystał swojego talentu. Zaczął malować późno, tuż przed ukończeniem 30 roku życia, namalował ok. 2000 dzieł.

Wystawa trwa tylko do 28 stycznia 2024 r., a dla zainteresowanych życiem i twórczością Van Gogha polecam książkę pt. „Listy do brata”.

Barbara Kubiak-Sobczak, Organizator wyjścia na wystawę

Zobacz, co się dzieje u nas w Klubie Seniora i dołącz! Jesteśmy otwarci na każdą nową osobę! Zapraszamy!
Skip to content