Aktualności Klub Seniora

Klub Seniora Podolany – byliśmy w do Rogalinie 23.05.2023

23 maja 2023 roku Klub Seniora Podolany zorganizował jednodniową wycieczkę do Rogalina. W wyjeździe wzięło udział 23 seniorów oraz wnuczek Hani i Zbigniewa Zygadlewicz, 5.letni Iwo. Zachowywał się jak wytrawny turysta zwiedzający zabytki kultury i sztuki.
 
Widzieliśmy pałacową kaplicę, kościół św. Marcelina ( wybudowany z początkiem XIX wieku) w której mieści się krypta hrabiów Raczyńskich, obecnie kościół parafialny Rogalina (niestety, tylko z zewnątrz) oraz późnobarokowe założenie pałacowe w typie entre cour et jardin ( tj. pomiędzy dziedzińcem a ogrodem ), które przetrwało do dziś w pierwotnym kształcie. Barokowo-klasycystyczny pałac został wybudowany przez hrabiów Raczyńskich na przełomie XVIII i XIX, a wiedzie do niego aleja kasztanowa z gazonami. Za pałacem ulokowano ogród krajobrazowy w stylu francuskim widziany z okien pałacowych. Latem 1831 roku gościł tu Adam Mickiewicz. Naszą uwagę przyciągnęła wspaniale urządzona biblioteka, meble z epoki oraz obrazy z kolekcji Raczyńskich. Zachwyciła nas z pietyzmem wykonana rewaloryzacja i modernizacja pałacu z lat 2013-2015.
Przypomnę, że w okresie II wojny światowej mieściła się tutaj szkoła Hitlerjugend, a po wojnie pałac został przejęty przez władze PRL i w 1949 roku stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. W tym czasie prowadzone remonty zamiast poprawić stan pałacu, w znacznym stopniu zdewastowały wnętrza, np. rozebrano stylowe piece, wyburzono XVIII wieczny most prowadzący do pałacu.
W 1990 roku Edward Raczyński założył Fundację im.Raczyńskich i przekazał jej pałac i park w Rogalinie, Galerię Rogalińską przy Muzeum Narodowym, majątek ziemski. Pałac i park są we władaniu Muzeum Narodowego w Poznaniu.
W 1910 roku wybudowano galerię malarstwa polskiego i europejskiego. Zgromadzone tu obrazy kolekcjonował Edward Raczyński przez ok. 40 lat. Galeria została udostępniona publiczności.
Przed II wojną światową była ona uważana na najlepszy zbiór malarstwa współczesnego na ziemiach polskich. Widzieliśmy m.in. największy obraz Jana Matejki pt. “Dziewica Orleańska”, bogaty zbiór obrazów Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Teodora Axentowicza.
Mieliśmy okazje zwiedzić Gabinet Londyński Prezydenta Raczyńskiego wraz z galerią portretów rodzinnych i Powozownię.
W planie było jeszcze godzinne zwiedzanie pałacowych ogrodów w stylu francuskim oraz największe w Europie skupisko Dębów Rogalińskich ( razem jest ich ok. 2 tysięcy ) w tym najstarsze Lech, Czech i Rus mające po 700 lat. Niestety, deszcz nie zezwalał na spacer.
 
Zachęcamy do rodzinnych wycieczek do Rogalina.
 
Barbara Kubiak-Sobczak
Zobacz, co się dzieje u nas w Klubie Seniora i dołącz! Jesteśmy otwarci na każdą nową osobę! Zapraszamy!
Skip to content