Aktualności Klub Seniora

Wycieczka do Zamku oraz Arboretum w Kórniku 7 maja 2024 r.

Wycieczka do Zamku i Arboretum w Kórniku – 7 maja 2024 r.
 
Pracownia Malarstwa Klubu Seniora zorganizowała wyjazd turystyczny do Kórnika. Głównym celem było oglądanie  kwitnących magnolii i różaneczników. Pogoda w tym roku przyspieszyła i magnolie zdążyły przekwitnąć już 1 maja. Pozostały nam  dco podziwiania różaneczniki i Park.  W wyjeździe wzięło udział 20 osób oraz  5 letni Iwo – stały, honorowy uczestnik wyjazdów turystycznych Seniorów. Prywatnie wnuczek Hani Zygadlewicz. Wyjazd sfinansowany ze środków prywatnych uczestników.
 
Zamek Kórnicki – przykład nowożytnej architektury neogotyckiej z zachowanymi niemal bez zmian XIX wiecznymi wnętrzami. Oryginalne meble, rzeźby, militaria, obrazy i trofea myśliwskie, zbiory podróżnicze i etnograficzne oraz wspaniała biblioteka – niestety niedostępna dla wycieczki. Siedziba Tytusa i Jana Działyńskich oraz Władysława Zamoyskiego. I słynna Biała Dama – Teofila z Działyńskich Szołtarska Potulicka.
 
Arboretum- – część Instytutu Dendrologii PAN. 30 ha, obecnie ok. 3,5 tys. okazów drzew i krzewów, w tym wiele 120 – 140 letnich okazów – to efekt pracy kilku pokoleń osób związanych z Kórnikiem. W XVIII wieku, Teofila  z Działyńskich  Potulicka urządziła w Kórniku park w stylu francuskim z żywopłotami, figurami i wodotryskami., zaś w XIX wieku Tytus Działyński przebudował park w stylu angielskim – swobodny układ drzew, dalekie perspektywy i przestrzenie. jego syn Jan sprowadził ponad 1500 gatunków. Po śmierci Władysława Zamoyskiego, bibliotekę, zbiory muzealne i park przekazano narodowi polskiemu tworząc fundację “Zakłady Kórnickie”. Tablica i popiersie kamienne, zasłużonego dla Kórnika, Antoniego Wróblewskiego znajduje się na terenie parku.
Poniżej fotorelacja z wycieczki.
 
Wycieczkę zorganizowała koordynator Pracowni Malarstwa Barbara Kubiak-Sobczak
Zobacz, co się dzieje u nas w Klubie Seniora i dołącz! Jesteśmy otwarci na każdą nową osobę! Zapraszamy!
Skip to content