Aktualności Inwestycje Poznański Budżet Obywatelski Transport

Podsumowanie wizyty Prezydenta Jaśkowiaka na Podolanach

19 stycznia mieliśmy okazję gościć na Podolana prezydenta Miasta p. Jacka Jaśkowiaka wraz z dyrektorami i przedstawicielami wydziałów i spółek miejskich. Najpierw odbyło się spotkanie z Radą Osiedla Podolany, na którym poruszyliśmy 15 najważniejszych spraw dotyczących osiedla, jak łatwo się domyślić, większość dotyczyła spraw drogowych i komunikacyjnych. 
Następnie prezydent Jacek Jaśkowiak spotkał się z mieszkańcami Podolan – warto odnotować, że po raz pierwszy do tego celu wykorzystano nową aulę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15, umożliwiając mieszkańcom również poznanie tego fantastycznego miejsca. Dziękujemy dyrekcji i pracownikom ZSP nr 15 za profesjonalne przygotowanie i  organizację spotkania. 
Poruszanie się po osiedlu, bezpieczeństwo pieszych, zwłaszcza dzieci oraz sprawy drogowe – to najważniejsze kwestie, wnioskowane przez mieszkańców Podolan do Prezydenta Miasta. 
– Nowa Obornicka jest dla mnie bardzo ważna – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Ale na przebudowę ulicy potrzeba co najmniej 300 mln zł. W tej chwili nie mamy tych pieniędzy. Zmiany w rozliczaniu podatków, jakie wprowadził rząd, pozbawiły nas sporej części przychodów. Mierzymy się też z wzrostem cen energii oraz inflacją. Mimo to jestem zdeterminowany, by ta inwestycja powstała. Obecnie jesteśmy na etapie jej projektowania, ale jeszcze wiele wyzwań przed nami. Nie tracimy jednak czasu, dajemy alternatywę dla podróży samochodem, inwestując w Poznańską Kolej Metropolitalną. 
Uzyskaliśmy potwierdzenie realizacji w 2023 r. ul. Krynickiej przy szkole, progów spowalniających na na ul. Zakopiańskiej (przy Morszyńskiej), budowy kanalizacji sanitarnej na ul. Kartuskiej (odc. Nałęczowska – Zakopiańska), oświetlenia na ul. Jasielskiej. Przetarg na wiadukty nad ul. Lutycką i Golęcińską  będzie ogłoszony wkrótce – od uzyskanych cen zależy realizacja całości lub części inwestycji, przy czym wiadukt nad ul. Lutycką jest dla władz miasta priorytetem. Pan Prezydent potwierdził gotowość Miasta do starań o przystanek Druskienicka – wg danych miejskich w odległości 15 minut (dojścia pieszego) będzie mieszkało w tym rejonie ok. 9 tys. ludzi (po obu stronach torów). PKP PLK s.a. nie planuje realizacji przystanku z własnych środków, którego koszt jest szacowany na ok. 40 mln zł., ale Miasto podejmuje rozmowy o finansowanie z innych źródeł, m.in. próbując połączyć tą inwestycję z przebudową budynku Dworca Głównego. Wg słów prezydenta Jacka Jaśkowiaka powstanie przystanku Druskienicka wydaje się sensowniejsze niż tramwaj na Podolany, ponieważ Miasto z pełną determinacją inwestuje w rozwój kolei metropolitalnej. 
Skip to content