Aktualności

Podsumowanie miesiąca -05/2020

IMG_20200406_093116-EFFECTS
Kwitnące śliwy na ul. Iwonickiej
Kwitnące magnolie na ul. Strzeszyńskiej
ul. Dukielska wybudowana ze środków PBO oraz Miasta
Prace Aquanet S.A. w toku

Pomimo pandemii (a może dzięki niej) niektórzy z nas po raz pierwszy od wielu lat zauważyli… WIOSNĘ! A jest ona w tym roku wyjątkowo piękna na Podolanach.

Mój numer jeden to ulica Iwonicka z pięknymi śliwami, zaraz po niej ulica Strzeszyńska z posadzonymi przez ZDM (dziękujemy Wydziałowi Zieleni!) magnoliami,  aleje kasztanowców:  Zakopiańska i Omańkowskiej oraz aleje starych lip: Ciechocińska, Kartuska i Czorsztyńska. Ale jest też susza – od wielu tygodni nie padał deszcz. Dlatego ogromna prośba, kto może – podlewajmy rośliny nie tylko na własnych ogródkach, ale także za płotem. Krzewy i drzewa przyuliczne, które dają nam cień, czyste powietrze i wspaniały wygląd proszą o wiadro wody! I nie patrzmy na Miasto – urzędnicy mają na uwadze walkę o nasze zdrowie, a my – zostając w domach – zadbajmy o zdrowie naszych roślin.

Strasznie cieszy nas postęp prac zleconych przez Aquanet na ul. Dukielskiej. Pamiętacie, jak wspólnie walczyliśmy w Poznańskim Budżecie Obywatelskim o bezpieczną drogę do szkoły od strony ul. Dukielskiej? To się teraz dzieje – powstała nowoczesna ulica, z miejscami parkingowymi, a nasz pomysł posadzenia kasztanowców czerwonych (równie pięknych i bardziej odpornych na szrotówka) doczekał się w tym roku realizacji. A’ propos szrotówka – jak co roku kupiliśmy pułapki feromonowe na szrotówka kasztanowcowiaczka – gdyby ktoś chciał nam pomóc w składaniu i rozwieszaniu pułapek, prosimy o kontakt: biuro@ropodolany.pl. Minione lata pokazały, że warto podejmować ten trud, aby zmniejszyć populację tego szkodnika.

Otwarto również w Aquanet S.A. oferty na wyczekiwane przez mieszkańców prace na ul. Zakopiańskiej. To ważna inwestycja osiedlowa, bo obejmuje budowę sieci kanalizacyjnej oraz deszczowej na odcinku od Biskupińskiej do Morszyńskiej.

Trwają prace przygotowawcze do rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 62 wraz z pomieszczeniami dla Biblioteki Raczyńskich – aktualnie PIM ogłosił przetarg na Inżyniera Kontraktu. Wg informacji uzyskanych z Biura Prezydenta M. Wiśniewskiego harmonogram prac nie uległ zmianie i przetarg na prace budowlane ma zostać ogłoszony w czerwcu br., a sama budowa jeszcze w tym roku. Cieszy też, że dobiega końca przetarg na budowę ul. Kaczmarka etap I (od osiedla domków do skrzyżowania z ul. Drwęskiego). Prace powinny rozpocząć się niedługo.

Nadal zbieramy maski do nurkowania – pracownicy Politechniki Poznańskiej wykonają prostą modyfikację, aby maski mogły trafić do służb medycznych, w walce z wirusem.

Od lat staramy się tworzyć na Osiedlu Podolany wspólnotę, dlatego pozwólcie mi na kilka uwag, związanych z naszą aktualną sytuacją życiową:

– nakazano nam zasłaniać twarze, ale nadal warto mówić “dzień dobry” czy pozdrawiać się gestem dłoni.

– podczas spacerów starajmy się myśleć także o innych osobach, jeżeli ktoś idzie prawą stroną ulicy – ja wybieram lewą, rowerzyści dzwonkiem niech dadzą znać, że nadjeżdżają od tyłu, biegacze niech zmienią tor biegu, aby zminimalizować kontakt z innymi osobami, itd… to wszystko powoli na bezpieczną izolację, z zachowaniem 2 metrowej odległości.

– wspierajmy lokalne sklepiki, pracujący w  nich  ludzie codziennie narażają się, abyśmy my mieli co jeść (pozdrawiam Panią Aldonę z synem),

– kto może, niech wspiera lokalną gastronomię, pizzerie, sushi, restauracje, hotele, kwiaciarnie. To oni wielokrotnie sprawiali nam radość, teraz nasza kolej.

I na koniec: Bądźcie ZDROWI ❤. Wierzę, że już wkrótce będzie dobrze!

Elżbieta Sobkowiak, Przewodnicząca Zarządu Osiedla Podolany

Skip to content