Sierpień 14 2020 05:28:00
Klub Seniora
Galeria 2.piętro
Parki, place i zieleńce
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 95
· Najnowszy użytkownik: wndgepjs
6 LIPCA 2013 c.d. WYCIECZKI !!! SZLAK KOŚCIOŁÓW DREWNIANYCH wokół Puszczy Zielonka
KLUB SENIORA

Program wycieczki: Szlak kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka.

11 maj 2013 r.

 

Trasa wycieczki przebiegać będzie przez teren Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka.

Jest to teren rolniczy i przetwórstwa rolniczego, na którym znajduje się szereg wiosek. Na tym terenie nigdy nie było w dawnej Polsce wielkich majątków, były natomiast duże gospodarstwa szlachty a potem ziemian wielkopolskich. Dla mieszkających tutaj ludzi zbudowano nieduże kościoły, utworzono sieć parafii. Niemal wszystkie kościoły na tym terenie i parafie powstały w średniowieczu. Fundatorami byli przedstawiciele rodzin rycerskich, książęcych i duchowni w stuleciach XVI-XIX. Wznoszone z drewna, bo drewno było na miejscu. Budowli je miejscowi cieśle, wyposażenie robili miejscowi rzemieślnicy a ołtarze i ławki ozdabiali tutejsi rzeźbiarze, święte obrazy malowali najlepsi twórcy w okolicy, a wartość artystyczna ich dzieł zależała od ich talentu.

Dlatego też ten "Szlak kościołów drewnianych wokół puszczy Zielonka" jest niezwykły, jest jednym z pierwszych w Polsce, bowiem o jego przebiegu decydowała nie wartość artystyczna obiektów sakralnych, ale ich służebność. To zarazem pierwszy w Wielkopolsce oficjalnie wytyczony i oznakowano szlak tylko architektury drewnianej. Nasz wielkopolski region należy do najbogatszych w Polsce. Do dziś znajduje się na nim aż 230 drewnianych i szachulcowych świątyń, z których na "Szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka" jest 12. Dwanaście fascynujących, wiejskich, drewnianych kościółków. Każdy z nich ma swoją zwyczajną i zarazem niezwykłą historię i ciekawą teraźniejszość. Niemal w każdym kościółku są dzieła sztuki począwszy od epoki gotyku, przez barok, po czasy współczesne. Wiążą się z nimi ważne postacie, wydarzenia lub legendy.

To zadecydowało o atrakcyjności tego szlaku. Zwiedzających nie przytłaczają monumentalne budowle, tutaj spotykają się z kościołami, do których uczęszczali zwykli ludzie mieszkający w parafialnych wioskach, przez tydzień zajęci codzienną pracą na roli i w swoich gospodarstwach. Oni byli miejscowi, byli tutejsi. Warunki życia nie pozwalały na podróżowanie, udawali się najwyżej na targ do najbliższej miejscowości, a niekiedy nieco dalej z pielgrzymką do najbliższego sanktuarium maryjnego.

W trakcie wycieczki zobaczymy następujące świątynie: Kościół w Rejowcu (dawny zbór protestancki) ufundowany przez wnuka poety Mikołaja Reja, Andrzeja – polityka i zaufanego dworzanina króla Władysława IV. W Kiszkowie w świątyni znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej, sławny niegdyś na całą Wielkopolskę, a w Jabłkowie ogląda się wyjątkowy ołtarz, poświęcony różnym rodzajom aniołów. Stare, młodsze i współczesne obraz tworzą w kościółku w Łagiewnikach Kościelnych prawdziwy traktat teologiczny o Eucharystii. Kaplica św. Rozalii w Sławnie stanęła na szczycie starego grodziska w niedostępnym lesie. Wycieczka zostanie zakończona pobytem sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Dąbrówce Klasztornej, sanktuarium do którego wierni, nie tylko z terenu Puszczy Zielonki, od ponad czterystu lat przybywają w pielgrzymkach i modlą się wneobarokowym kościele p.w. Wniebowzięcia NMP.

Oprac. Stanisław Chwaliński

Zapisy telefoniczne: 507575296

Informacje podstawowe
Inicjatywy lokalne
Dla mieszkańców
2,046,826 unikalne wizyty