Lipiec 10 2020 14:10:16
Klub Seniora
Galeria 2.piętro
Parki, place i zieleńce
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 95
· Najnowszy użytkownik: wndgepjs
INWESTYCJE DROGOWE 2017/2018

Z radością obserwujemy, jak dzięki naszym wspólnym staraniom powstają kolejne ulice na Podolanach. Oto kilka z nich:

  • ulica Morszyńska, pierwsza inwestycja, w której udało się połączyć dwa sposoby finansowania w jedną całość (część ulicy wybudowało Stowarzyszenie Mieszkańców, a część powstała ze środków miejskich przeznaczonych na budowę, rozbudowę i modernizację dróg lokalnych tzw. 4-letnich);
  • ulica Tułodzieckiej, budowana ze środków miejskich przeznaczonych na budowę, rozbudowę i modernizacje dróg lokalnych tzw. 4-letnich;
  • ulice Koźmiana i Szaflarska wybudowane staraniem Stowarzyszeń Mieszkańców, w ramach inicjatyw lokalnych, z 75% dofinansowaniem Miasta. Dziękujemy mieszkańcom tych ulic za włożony trud i wkład finansowy.

Rok 2018 będzie równie pracowity pod tym względem:

  • ulica Dukielska, na którą czekają z utęsknieniem rodzice dowożący dzieci do szkoły, finansowana w części ze środków wygranych wspólnie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim, a w części ze środków miejskich przeznaczonych na budowę, rozbudowę i modernizację dróg lokalnych tzw. 4-letnich. Opóźnienia wynikają z oczekiwania na zapowiadane prace Aquanetu, który będzie pełnił funkcję inwestora zastępczego.
  • fragmenty ulicy Krynickiej (odcinek przy przejściu przez tory oraz fragment odcinka od Zakopiańskiej do Strzeszyńskiej) finansowany w części ze środków wygranych z grantu dla rad osiedli, a w części ze środków rady osiedla. Opóźnienia wynikają z oczekiwania na zapowiadane prace Aquanetu oraz prowadzonej modernizacji linii kolejowej Poznań-Piła.
  • Ulica Raczyńskiego - odcinek od Tulodzieckiej do Straży Ludowej, finansowany ze środków rady osiedla i ze środków miejskich przeznaczonych na budowę, rozbudowę i modernizację dróg lokalnych tzw. 4-letnich.

Podolany posiadają dużą ilość dróg gruntowych oraz takich, które wymagają modernizacji, remontu i w związku z tym potrzeby finansowe w tym zakresie są ogromne. Środki, którymi dysponuje Rada Osiedla Podolany są niewystarczające, by zrealizować wszystkie lub chociaż większość inwestycji drogowych. Radni przyjęli zasadę, by wspierać inwestycje służące ogółowi mieszkańców, a więc dojazd/dojście do szkoły, przedszkola, kościoła. Równie ważne są inicjatywy samych mieszkańców, którzy poprzez Stowarzyszenia biorą na siebie część kosztów realizacji inwestycji. Radni wspomagają te Stowarzyszenia - co jest zgodne z polityką Miasta w tym zakresie - uznając jako działanie priorytetowe, natomiast nigdy nie zmuszają mieszkańców do zakładania stowarzyszeń. I to jest drugie kryterium. Trzecim natomiast kryterium  -wypracowanym po wielu rozmowach wspólnie z Zarządem Dróg Miejskich- są ulice powiązane z inwestycją Aquanetu, aby prawidłowo koordynować kolejność działań.
Kryteria wyboru ulic do modernizacji czy budowy zostały jasno zdefiniowane na początku aktualnej kadencji Rady i pozostały niezmienne.

Wspomaganie Stowarzyszeń polega na przygotowaniu przez Radę dokumentacji projektowej budowy czy modernizacji ulicy, z której może skorzystać Stowarzyszenie lub wspólne budowanie (Stowarzyszenie finansuje i realizuje fragment ulicy, a Rada drugi fragment). W efekcie powstaje piękna nowa ulica, a na zakończenie inwestycji Rada organizuje tzw. "Święto Ulicy"- radosną integrację mieszkańców.

Wybór rodzaju nawierzchni i innych parametrów technicznych ulic należy do kompetencji Zarządu Dróg Miejskich. Wnioski radnych i mieszkańców są kierowane do Zarządu Dróg Miejskich, jako zarzący drogi i to ZDM podejmuje ostateczne decyzje o zastosowanej technologii.

Wszystkie decyzje Rady Osiedla Podolany są jawne i podejmowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, pod opieką Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta oraz publikowane na portalu osiedlowym oficjalnej strony Miasta Poznania www.poznan.pl.

Informacje podstawowe
Inicjatywy lokalne
Dla mieszkańców
1,983,457 unikalne wizyty